Siūlome jums platų vaismedžių ir uogakrūmių veislių sortimentą. Norite įsiveisti sodą, ieškote jus sudominusios veislės, kviečiame įsigyti mūsų sodinukų.

Agrastai - (lot. Ribes uva-crispa, angl. Gooseberry, vok. Stachelbeere) - agrastinių (Grossulariaceae) šeimos daugiametis uogakrūmis. Lietuvoje auginama iš paprastojo agrasto rūšies kilusios kultūrinės veislės. Stiebai ir ūgliai dygliuoti arba be dyglių. Lapai 3-5 skiaučių. Vaisius - uoga su koteliu, apvalus arba pailgas, plikas arba plaukuotas; geltonas, žalias, raudonas, purpurinis. Lietuvoje priskaičiuojama virš 30 skirtingų rūšių. Kai kurios rūšys veda plaukeliais apaugusias uogas.

Agrastai kartais dar vadinami – žąsies uogelė arba šiaurės vynuogė. Viena iš populiariausių uogų Anglijoje. Uogos malonaus, švelniai rūgštoko skonio.

Neprinokusios uogos vartojamos konditerijoje, apnokusios - konservavimui, uogienėms, prinokusios - desertui, marmeladui, vynui, valgomos žalios. Ilgam laikymui uogos šaldomos ir sublimuojamos, konservuojamos cukrumi.Agrastai nereiklūs uogakrūmiai. Jie sodinami antroje rugsėjo pusėje arba pavasarį dar nesprogus pumpurams.Reikia parinkti saulėtą vietą, mėgsta vandeniui laidžią, puveningą, drėgną, silpnai rūgščią dirvą. Nemėgsta smėlingos dirvos ir vietų, kur užsistovi vanduo.Įsigykite sveikų, vazonuose augančių sodinukų ar augalų nuogomis šaknimis. Nepirkite su apdžiūvusiomis ūglių viršūnėmis – sunkiai prigyja. Sodinimas panašus kaip serbentų.Duobę iškaskite 50×50 cm, gylis – per du kastuvus. Dugną išpurenkite, sukaskite kauburėlį. Subrendusį kompostą sumaišykite su sauja mineralinių trąšų, o po to sumaišykite su žeme. Sodindami sodinuko šaknis išskleiskite. Sodinimo gylį patikrinkite per duobę permetę kartelę. Duobę užpilkite žemės mišiniu, kad prie šaknų neliktų oro, stipriai apspauskite kojomis ir gausiai paliekite. Kad nepažeistumėte vaiskrūmio šaknų, kurios yra viršutiniame dirvos sluoksnyje, žemės aplink agrasto krūmą nepurenkite.Žemę mulčiuokite subrendusiu kompostu. Agrastų krūmas puikiai dera net 10-15 metų. Vertingiausios 4 - 8 metų agrastų šakos.Vegetacija prasideda, kai vidutinė paros temperatūra esti 5 - 6 C, todėl agrastas pražysta anksčiau už kitas uogines kultūras - gegužės pirmąjį dešimtadienį. Žydi apie dešimt dienų, dera kasmet, ištvermingi žiemą, mėgsta drėgmę. Agrastai atsparesni sausroms ir mažiau reiklūs negu juodieji serbentai.GENĖJIMASPasodinti agrastų krūmai patrumpinami prie pat dirvos paviršiaus, kad gerai prigytų ir išaugintų stiprius ūglius. Antraisiais ir trečiaisiais metais pašalinami tik labai išlinkę ir žeme besidriekiantys stiebai. Ateinančiais metais krūmai retinami išpjaunant senas šakas krūmo viduryje ir stiebus, kurie guli ant žemės. Derančiame agrastų krūme turi būti 6-8 iš šaknies kaklelio išaugę pagrindiniai stiebai. Jeigu iš šaknies kaklelio išauga daug naujų stiebų, pavasarį retinami silpni, o paliekami stipriausi stiebai.Rekomenduojama genėti ankstyvą rudenį ar pavasarį iki vegetacijos pradžios.Kamieniniai agrastai, skiepyti į auksuotąjį serbentą, formuojami taip: pirmaisiais metais pagrindinis ūglis patrumpinamas iki pusės ir pririšamas prie vertikalaus kuoliuko. Iš jo išauga šoniniai ūgliai, kurie formuoja pagrindines vainiko šakutes. Po metų tie ūgliai patrumpinami vienu trečdaliu, kad išsišakotų. Vainike turi būti 6-8 pagrindinės šakos. Pradėjusių derėti kamieninių agrastų vainikas retinamas panašiai kaip krūminių.

DERLIUS Agrastai ilgesniam laikymui renkami žali ir prinokę. Priklausomai nuo to kokios uogos buvo surinktos jos skirtingai apdirbamos. Mažiau prinokę - marinuojamos su daržovėmis, dedamos į saldžiarūgščius padažus. Agrastai taip pat vakuojami, marinuojami, iš jų verda uogienes bei kompotus, farširuoja, šaldo, spaudžia sultis, raugia vyną. Sudžiovinus agrastus galima naudoti kaip razinų pakaitalą.

 

 

BE VAZONO nuo 2 EUR
VAZONĖLYJE nuo 3 EUR


Užsakymai priimami nuo 100vnt., perkant 1000vnt. ir daugiau sodinukų atvežimas nemokamas.

Pristatymas visoje Lietuvoje.
ŠIUO METU PREKIAUJAME ŠIOMIS VEISLĖMIS:

  • Agrastas „Hinnonmaki Rot"
    Raudonuogis desertinis agrastas. Suomijoje sukurta agrastų veislė, yra europinių ir amerikinių veslių hibridas, vidutinio ankstyvumo, krūmas neaugus. Vaisiai stambūs, raudonos spalvos, plona odele, gero saldžiarūgščio skonio. Prinokę netrūkinėja ir nebyra ant žemės. Veislė atspari ligoms, atspari miltligei ir šalčiui. Tinka saulėta vieta ar dalinis pavėsis, dirva: derlinga, vidutiniškai drėgna, laidi. Galima auginti ekologiniuose soduose. Dera kasmet gausiai.

 

 

 

  • Agrastas „Šiaurinis kapitonas" (krūmas, tik be vazono)
    Rusiška agrastų veislė. Vidutiniškai spygliuota. Vidutinio ankstyvumo, atspari šalčiui ir miltligei. Uogos apvalios 4-6 gr. (iki 9 gr.) tamsiai raudonos, silpnai pūkuotos, desertinio skonio. Labai derlinga- 6-7 kg nuo krūmo.

 

 

 

 

 

  • Agrastas „Invicta"
    Didžiojoje Britanijoje sukurta agrastų veislė, šiuo metu labai plačiai auginama visoje Europoje. Kaip motina šios veislės sukūrimui panaudota žymi vokiška veislė Resistenta, iš kurios paveldėtas atsparumas grybelinėms ligoms. Vaisiai šviesiai žalios spalvos, gana stambūs, gero saldrūgščio skonio, noksta liepos viduryje. Krūmas vidutinio augumo, pakankamai tvirtas. Veislė labai derlinga, palyginti atspari grybelinėms ligoms.

 

 

 

 

  • Agrastas „Mucurines"
    Agrastas, skiepytas į kamieną. Vaisiai gelsvi, labai stambūs, atsparus grybinėms ligoms ir šalčiui. Gali būti kaip dekoratyvinis akcentas sode.

 

 

 

 

 

 

  • Agrastas „Resistanta" (tik vazonuose)
    Veislė selekcionuota Vokietijoje, Makso Planko institute. Yra laukinės rūšies R. divaricatum ir europinių veislių ketvirtosgeneracijos hibridas. Auga labai stiprūs, aukšti, platūs, tankūs krūmai. Ūgliai tiesūs, labai dygliuoti. Lapai stambūs, ryškiai žali, išsiskiria savo sveikumu. Uogos vidutinio dydžio, mažai įvairuojančios, vidutinė jų masė-5g. Taisyklingos apvalios formos, žalios sugelsvu atspalviu, su vaškiniu apnašu. Kotelis ilgas, plonas. Minkštimas žalsvas, labaigero saldžiarūgščio skonio. Sunoksta liepos antroje pusėje ir daugiau tinka vartoti šviežios. Veislė labai derlinga (6-10kg) labai atspari deguliams ir valkčiui, betgerokai dygliuota.

 

 

 

  • Agrastas „Niesluchowski" (stiebinė forma, tik be vazono)

    Ukrainietiška, labai ankstyva agrastų veislė. Krūmas vidutinio augumo, stačiais stiebais. Sunoksta birželio pabaigoj – liepos pradžioj. Uogos šviesiai raudonos, didelės, labai skanios. Viena geriausių desertinių veislių

    .