Siūlome jums platų vaismedžių ir uogakrūmių veislių sortimentą. Norite įsiveisti sodą, ieškote jus sudominusios veislės, kviečiame įsigyti mūsų sodinukų.

Tai, kad šviežios ir džiovintos cit­rinvyčio uogos bei sėklos nuo seno vartojamos kaip stimuliuojantys ir tonizuojantys vaistai, žinoma nuo senų senovės. Jų suvalgius dingsta nuovargis, jaučiamas energijos antplūdis. Tolimųjų Rytų gyventojai į tolimas ir varginančias keliones būtinai pasiimdavo džiovintų citrinvyčio vaisių.

Daugiausia citrinvyčio rūšių aptinkama Pietryčių Azijos šalyse. Gerai tarpsta slėnių, kalnų išretėjusiuose spygliuočių ir plačialapių lapuočių miškuose, kirtavietėse, gaisravietėse, išvartose. Reiklus apšvietimui ir atmosferos drėgmei. Lėtai auga ir blogai dera pavėsyje. Atvirose vietose krūmai paprastai žemaūgiai su išsiskleidusiomis šakomis, vijokliai šliaužia žeme ir gerai dauginasi vegetatyviškai, išleisdami šaknų atžalas ir ataugas. Tankiuose miškuose vijokliniai stiebai ilgi. Citrinvytis vyniojasi aplink atramą pagal laikrodžio rodyklę. Vijokliai iki 15 m ilgio ir 2,5 cm skersmens, elastingi, lenkiant nelūžta. Žievė tamsiai ruda, jaunų ūglių lygi ir blizganti, senų-atskarusi. Lapai žalsvi, pražanginiai, elipsiški, pleištišku pagrindu, šiek tiek mėsingi, apatinėje pusėje pūkuotomis gyslomis, maždaug 10 cm ilgio ir 5 cm pločio. Lapkočiai rožiniai. Žiedai vienalyčiai, balti, maloniai kvapūs, ant ilgų svyrančių žiedkočių, susitelkę po 2-4 trumpuose ūgliuose, apie 1 cm skersmens. Vyriškų žiedų kuokeliai balti, moteriškų – piestelės žalios. Kuokeliniai žiedai prasiskleidžia 2-3 dienomis anksčiau už piestelinius ir peržydėję nenumeta vainiklapių. Piestelinių žiedų vainiklapiai nukrinta apsivaisinimo metu ir vaisiaus vystymosi pradžioje. Derėjimo pradžioje augalai formuoja daugiau vyriškų žiedų, o kai intensyviai auga į ilgį,- moteriškų: Suaugusių krūmų žiedai išsidėsto aukštais: apatinėje vijoklio dalyje formuojasi tik vyriški žiedai, vidurinėje – vyriški ir moteriški iš vieno pumpuro (mišrieji), viršutinėje – tik moteriški. Žiediniai pumpurai formuojasi praeitų metų ūgliuose, iš vieno pumpuro išauga 3-4 vyriški ir 2-3 moteriški žiedai. Žiedus apdulkina vabzdžiai.
Vaisiai – sukrautos į 8-10 cm ilgio kekę, sultingos, ryškiai raudonos, rutuliškos 5-10 mm skersmens uogos. Vienoje kekėje yra nuo 4 iki 40 uogų, o uogoje – 1-3 sėklos. Vidutiniškai uoga sveria 0,45 g. Sėklos apskritai inkstiškos, kieta, blizgančia geltona luobele, 4X3X2 mm dydžio. Vidutiniškai 1000 sėklų sveria 20 g. Šviežios prinokusios uogos su sėklomis rūgščios, savotiško nemalonaus prieskonio. Luobelė ir minkštimas skaisčiai raudonos spalvos. Citrinvyčio yra labai daug tuščiavidurių sėklų (95%). Tokiose sėklose nėra gemalo ir endospermo, o šiaip iš pažiūros jos niekuo nesiskiria nuo normalių. Šviežių uogų sėklų išeiga 6-8%. Kilograme priskaičiuojama nuo 40 000 iki 50 000 švarių sėklų. Sėklos būna daigios dvejus metus. Jš gerai prižiūrimo krūmo surenkama iki 2 kg uogų. Visos augalo dalys specifinio skonio, jas patrynus, jaučiamas citrinos kvapas. Džiovintose uogose yra 300-700 mg vitamino C, apie 10% citrinos, obuolių rūgšties, esama karotino, vitamino P, cukraus, pektino, eterinio aliejaus, sterinų ir kitų .medžiagų. Citrinvyčio veikli medžiaga yra šizandrinas, esantis pilnavertėse sėklose. Vartojamas sėklų arba uogų užpilas, taip pat sėklų milteliai. Šios priemonės tonizuojančiai veikia centrinę nervų sistemą, stimuliuoja širdies ir kraujagyslių darbą ir kvėpavimą, esant fizinei ir protinei įtampai, mieguistumui, depresijai, pakelia darbingumą, mažina nuovargį. Citrinvyčio uogos dažniausiai naudojamos techniniam perdirbimui bei gydymui ir profilaktikai. Uogos skinamos visiškai prisirpusios, bet ne visos iš karto, nes ne vienu laiku prinoksta. Prinokusios uogos būna minkštos, sultingos, savotiško aromato, aitraus, rūgštaus skonio, todėl šviežias nevalgomos. Perdirbant uogas, negalima pažeisti sėklų, nes jos kartaus, deginančio skonio ir gali sugadinti produktą. Perdirbti produktai būna gražios spalvos, šviežios citrinos skonio ir aromato. Didesnė dalis citrinvyčio uogų džiovinama. Jos turi būti kietos, stambiai raukšlėtos, tamsiai raudonos arba beveik juodos, netaisyklingai apskritos, aštraus kartokai rūgštaus, lengvai dirginančio skonio, malonaus, vos juntamo kvapo. Iš citrinvyčio uogų gaminama gira, sirupas, kisielius, uogienė, marmeladas ir kt. Nealkoholiniai gėrimai, pagaminti iš citrinvyčio, veikia tonizuojančiai, atstato organizmo jėgas ir energiją. Užplikyta lapų arbata malšina troškulį. Ji malonaus citrinos aromato ir turi gydomųjų savybių.
Nors citrinvyčio sėklų stratifikacija sudėtinga, dauguma gyvybingų sėklų išdygsta antrais ir trečiais metais. Todėl skirtas sėti sėklas reikia iš karto, nuėmus derlių, atskirti nuo uogų minkštimo ir neapdžiūvusias pasėti į derlingą struktūrinę dirvą. Kitais metais polietileniniame šiltnamyje jos natūraliai stratifikuojasi ir gerai sudygsta. Citrinvytis taip pat gerai dauginamas žaliais ar sumedėjusiais auginiais dirbtinio rūko sąlygomis. Tyrimais nustatyta, kad citrinvytis geriausiai auga atvirose, saulėtose vietose naudojant špalerius. Augalai sodinami eilėmis kas 0,6 m, paliekant 2-2,5 m tarpueilius. Pasodinus laistoma, dirva mulčiuojama 2-3 cm durpių sluoksniu. Pradėję augti ūgliai špaleryje užsukami sraigto linija po 2-3 pagal laikrodžio rodyklę ant virvės ar lystelės. Kildami špaleriu į viršų ūgliai šakojasi, suželia ir sudaro ištisinę žalią sieną. Juo anksčiau stiebai paremiami, juo greičiau jie auga, vystosi ir dera. Naudojant citrinvyčio špalerius atviruose sklypuose, galima suformuoti gerai išsivysčiusius ir lapuotus vijoklius bei sudaryti platų vainiką, kuriame susiformuoja daugiau moteriškų žiedų. Želdiniai gerai auga palei statines ir kitokias tvoras, prie sodybų, verandų, pavėsinių. . Citrinvyčiui reikia derlingų, purių, drenuotų dirvų, taip pat užuovėjos. Mažai laidžios vandeniui ir orui molio dirvos jam netinka. Jo šaknys kuokštinės, išsiskleidusios viršutiniame dirvos sluoksnyje 8-10 cm gylyje, todėl nepatartina purenti giliai, o organines trąšas paskleisti kaip mulčią. Citrinvytis reiklus drėgmei, tačiau nepakenčia įmirkusių dirvų. Europoje augantis citrinvytis atsparūs šalčiams ir žiemą jo nereikia pridengti. Paprastai jis neformuojamas, o tik išpjaustomos sausos šakutės. Ligų ir kenkėjų nepastebėta.

VAZONĖLIUOSE (2L talpos) nuo 5.5 EUR

Užsakymai priimami nuo 100vnt., perkant 1000vnt. ir daugiau sodinukų atvežimas nemokamas.

Pristatymas visoje Lietuvoje.