Siūlome jums platų vaismedžių ir uogakrūmių veislių sortimentą. Norite įsiveisti sodą, ieškote jus sudominusios veislės, kviečiame įsigyti mūsų sodinukų.

Vynmedis (lot. Vitis) - vienas seniausių žiedinių augalų, daugiausiai paplitęs Šiaurės pusrutulyje. Jo lapų, ūglių ir sėklų atspaudai rasti vėlyvojo kreidos periodo (prieš 100 - 65 mln. metų) iškasenose. Biblijoje rašoma, kad pirmasis augalas pasodintas po tvano buvo vynmedis - išsilaipinęs ant Ararato kalno jį pasodino Nojus. Vynmedžių kultūrinimas prasidėjo vario ir bronzos amžiais (5000 - 3000 metų prieš m. e.). Senieji informacijos šaltiniai skelbia, kad vynmedžiai nuo seno buvo auginami Šiaurės Afrikoje ir rytinėje Viduržemio jūros pakrantėje. Kelis tūkstantmečius iš šių kultūrinio vynmedžio kilmės židinių augalai plito po įvairias šalis: iš egiptiečių - finikiečiams, iš finikiečių - graikams, iš graikų - romėnams. Senovės Romoje buvo auginama virš šimto vynmedžių veislių. O garsieji Bordo regiono vynai prasidėjo nuo vynmedžių, kuriuos į Galiją atgabeno Julijus Cezaris. Romėnai ir pavadino vynmedį - Vitis vinifera (pažodžiui - vyną nešantis), bet tai tik viena iš vynmedžių rūšių. Vitis vinifera rūšis skiriama į du porūšius: laukinis vynmedis klasifikuojamas kaip V.vinifera subsp. silvestris, o kultūrinis - V. vinifera subsp. sativa. Kultūriniai vynmedžiai yra hermafroditai (dvilyčiai - savidulkiai), o V.silvestris - dvinamis (vyriški ir moteriški žiedai ant skirtingų augalų). Kaip laukinis augalas V.silvestris ir dabar auga Viduržemio ir Juodosios jūrų baseinų teritorijose. Ši rūšis davė pradžią kultūriniam Europos - Azijos vynmedžiui V. sativa. Vynmedinių (Vitaceae) šeimai botanikai priskiria 11 genčių. Lietuvoje auginami trijų genčių atstovai: Vynvytis (Parthenocissus), Vytenis (Ampelopsis) ir labiausiai žinoma gentis Vynmedis (Vitis), kuriai priklauso apie 70 rūšių.Dažniausiai vynmedžiai auginami dėl uogų, kai kurių rūšių labai gražūs rudeniniai lapai. Vynmedžiams reikalingos atramos.

Visos vynmedžių rūšys kažkada turėjo bendrus protėvius, bet suskilus Laurazijos žemynui (dabartinė Eurazija ir Šiaurės Amerika) ir dėl ledynmečių, genties arealas suskilo. Šiuo metu jį sudaro trys grupės: 1) Europos - Azijos (1 rūšis), 2) Rytų Azijos (apie 40 rūšių), 3) Amerikos (28 rūšys).

Europinis vynmedis, kuris po ledynmečio išliko pietuose ir iki šių laikų auga kaip laukinis augalas vidutinio, šilto ir subtropinio klimato juostose, pasižymi mažu atsparumu šalčiui ir sąlyginai ilgu vegetacijos periodu.

Tolimuosiuose Rytuose augantis Amūrinis vynmedis, išlikęs atšiauraus klimato sąlygomis (žiemos šalčiai, dirvos įšalas, didelė drėgmė), turi trumpą vegetacinį periodą, atsparus šalčiui ir gerai auga esant didelei drėgmei. Kitos Rytų Azijos rūšys augančios piečiau, minėtomis savybėmis nepasižymi.

Šiaurės Amerikos vynmedžiai pasižymi sąlyginai trumpu vegetaciniu periodu ir atsparumu šalčiui. Labiausiai atsparios šalčiui amerikinės vynmedžių rūšys augančios šiauriniuose rajonuose. Pietinėse JAV valstijose augančios rūšys mažiau atsparios šalčiui, bet kai kurios atsparios sausrai, kalkingai dirvai. Nors vadinasi vynmedžiu, augalas yra didelė liana, paplitusi šiaurinio pusrutulio šiltuose ir vidutinio klimato regionuose. Vertingiausios augalo uogos. Jos valgomos, iš jų gaminamas vynas, vienas seniausių gėrimų. Beveik visos vynuogių veislės išvestos iš tikrojo vynmedžio. Galima auginti ir Lietuvoje, bet vertingos ir skaniausios veislės pas mus sušąla. Lietuviška laikoma veislė Ivanausko rastinukė. Ji atspari šalčiui, bet uogos smulkios, skanios. Vynmedžiams reikia įrengti atramas, karpyti, formuoti. Jei lieka senose sodybvietėse, nežūna, sulaukėja, dauginasi atlankomis. Veda ir vaisius, bet ilgainiui jie tampa neskanūs.

VAZONĖLIUOSE (2L talpos) nuo 3.50 EUR

Užsakymai priimami nuo 100vnt., perkant 1000vnt. ir daugiau sodinukų atvežimas nemokamas.

Pristatymas visoje Lietuvoje.
ŠIUO METU PREKIAUJAME ŠIOMIS VEISLĖMIS:

  • Vynmedis „Arkadia"
    Ankstyva stalo vynmedžių veislė, sukurta Ukrainoje. Vynuogės prinoksta rugsėjo antrąjį dešimtadienį. Savidulkė. Kekės didelės ir labai didelės (500-700g, didžiausios iki 2 kg), vidutinio tankumo. Uogos stambios ir labai stambios (7-14g), širdiškos formos, baltos, labai gražios, mėsingos, tvirtos, harmoningo skonio, lengvo muskatinio aromato. Krūmai vidutinio augumo, labai derlingi, anksti pradeda derėti, būtina riboti kekių kiekį. Ūgliai subręsta silpniau. Veislė vidutiniškai atspari grybinėms ligoms (apie 3,5 balo). Atsparumas šalčiams - 21- 23 oC. Reikia rūpestingai uždengti žiemą.

 

 

 

 

 

 

  • Vynmedis „Bianca"
    Tai labai greitai augantis vynmedis, pakiliomis šakomis. Dera labai gausiai ir reguliariai. Kekės vidutinio didumo iki didelių, cilindro arba cilindro ir kūgio formos. Vaisiai apskriti bei ovalūs, juos dengia tvirta, su minkštimu suaugusi žievelė. Minkštimas mėsingas, sultingas ir saldus. Ši atmaina vertinama dėl puikaus vaisių skonio. Vynmedį rekomenduojama sodinti saulėtoje, šiltoje vietoje, užuovėjoje. Jis gerai auga lengvame, laidžiame, maistingame dirvožemyje. Optimalus pH - 6,7-7,2. Sodinuką sodinkite tokiame gylyje, kad 2-3 pumpurai kyšotų/liktų virš žemės paviršiaus, iki pusės užpilkite žeme, paskui gausiai palaistykite ir apkaskite trūkstamu žemės kiekiu. Likusią sodinuko dalį užpilkite, pavyzdžiui, durpėmis. Vynmedį rekomenduojama genėti tiek žiemos miego metu, tiek vegetaciniu periodu. Ankstyvą pavasarį, vadinamuoju priverstinio miego laikotarpiu, nugenėkite sumedėjusius vienmečius ūglius, rečiau - daugiametes šakas, kad krūmas įgytų atitinkamą formą (formuojantysis genėjimas) ir atitinkamai derėtų (derėjimą skatinantis genėjimas). Vegetaciniu periodu kelis kartus pakartotinai nugenėkite žalias augalo dalis: praretinkite ataugas ir žiedynus, nupjaukite per anksti išaugusius ūglius (vadinamuosius pažastinius ūglius), nugnybkite ataugų viršūnes prieš žydėjimą, nugenėkite metūgius, pašalinkite nereikalingus lapus ir t. t. Tinkamai atlikus minėtas genėjimo procedūras, ant krūmų turi likti tik derančios ir krūmo formai atnaujinti kitais metais reikalingos šakos (pakeičiančiosios šakos). Siekdami apsaugoti augalą nuo šalčio, vėlyvą rudenį apipilkite augalo šakas žeme, pjuvenomis arba durpėmis. Ankstyvą pavasarį kalvelę nugrėbkite, kad saulės spinduliai pasiektų šakas. Kasmet tręškite vynmedį organinėmis trąšomis, pavyzdžiui, kompostu.
  • Vynmedis „Cascade"
    Atspari šalčiui Prancūzijos veislė, labai derlinga, vaisiai – maži, juodos spalvos, noksta mažomis kekėmis rugsėjo viduryje. Uogos tinkamos sulčių ir vyno gamybai. Dėl stipraus augumo ir visiško atsparumo grybelinėms ligoms veislė labai vertinama. Vynmedžio labai vidutinio dydžio, mėgsta saulėtas vietas ir vidutinio rūgštingumo dirvožemį, užauga 3-5m. aukščio. Sodinant į žemę reikia sodinti šaknis 10-15cm giliau nei buvo vazonėlyje, tai padeda apsisaugoti nuo šalčio. Rekomenduojama sodinti rudenį.

 

 

 

 

 

 

  • Vynmedis „Fredonia"
    Vidutinio vėlyvumo vynmedis. Viena iš geriausių juodųjų vynuogių veislių. Vaisiai dideli, saldžiarūgščiai. Kekės apie 100 g. svorio, apie 13 cm. ilgio. Tinka valgymui ir vyno gamybai. Vaisiai turi sėklas, sunoksta rugsėjo pabaigoje. Veislė labai augi, geriausiai auga puriuose priemolių ir priesmėlių dirvožemiuose. Mėgsta saulėtas vietas. Veislė atspari ligoms ir šalčiui (iki -34 laipsnių).

 

 

 

 

 

 

  • Vynmedis „Iza Zaliwska"

Iza zaliwska lenkų selekcijos, ankstyva, labai skani desertinė vynuogė. Vynmedis subrandina žalios spalvos uogas (3-4g), pasižyminčias muskato aromatu, bei dideliu sultingumu. Vynuogės kekės 180-300g. Vynmedžio krūmai labai derlingi, todėl reikia normuoti derlių. Iza zaliwska vynuogė ligoms atspari vidutiniškai, tačiau gana atspari šalčiui, todėl gali žiemoti lengvai pridengta arba jei sniego daug ir nedengiama.

 

 

 

 

 

 

 

  • Vynmedis „Muskat Letni"
    Ankstyva desertinė veislė, kilusi iš Moldavijos, dera rugsėjo pradžioje. Silpno augimo, krūmas užauga per kelerius metus, šakos gana plonos. Vynmedis labai atsparus miltligei (purkšti nereikia), tačiau jautrus šalčiui (pakelia iki -23°C). Uogos didelės (28 x 22 mm), geltonos spalvos, ovalios, kitokio aromato, labai skanios, kekės nedidelės (250 – 400 g), tačiau jų labai daug, dėl šios priežasties veislė priskiriama prie aukšto derlingumo. Uogos laikomos „elegantiškomis" dėl unikalaus skonio ir ne itin intensyvaus augimo, tačiau patikimo derėjimo.

 

 

 

  • Vynmedis „Nero"
    Vengriška ankstyva desertinė vynuogių rūšis. Vynmedis subrandina mėlynos spalvos, pailgos formos uogas (3-4 g), kurios pasižymi harmoningu skoniu. Nuo pumpurų skleidimosi iki visiškos brandos reikia 110-120 dienų. Vynuogės kekės labai gražios, užauga iki 500g. Vynmedžio krūmas vidutiniškai augus, atsparus ligoms ir šalčiui iki -25°C.

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Vynmedis „Skarb Pannonii"
    Tai yra viena iš patraukliausių desertinių vynuogių veislių, turint omenyje išvaizdą bei skonį. Deri rugsėjo viduryje. Vynuogės labai didelės, kekės sveria nuo 1 iki 1,5 kg, geltonos spalvos, labai skanios. Krūmai intensyvaus augimo, labai derlingas, pradžioje deri mažiau, tačiau jau po3 metų po pasodinimo galite tikėtis didelio derliaus. Reikalavimai: pralaidus dirvožemis, lengvo rūgštingumo, labai tinka auginti šiltnamiuose, mėgsta saulę. Priežiūra: Reikalinga apsauga nuo šalčio ir grybelinių ligų. Lapkričio pradžioje, krūmai užkasami dirvožemio (durpių), paruošiamas „piliakalnis" apytiksliai 30 cm aukščio. Sodinimas: rankomis šaknis sodinti 10-15 cm giliau į dirvožemį nei buvo vazonėlyje, tik rudenį.

 

 

 

 

  • Vynmedis „Swenson Red"
    Svenson Red vynuogė labai derlinga. Šis vynmedis auga labai greitai. Vynuogė subrandina vidutinio dydžio kekes ir uogas. Vynuogės uogos apvalios, tamsiai raudonos, pasižyminčios saldžiu skoniu bei žemuogių aromatu. Svenson Red puikiai tinka geros kokybės desertiniam vynui gaminti. Uogos sunoksta rugsėjo pabaigoje.

 

 

 

 

  • Vynmedis „Rondo"

    Rondo yra hibridinė mėlyna vynuogė, sukurta 1964 metais profesoriaus V. Kraus, iš buvusios tuometinės Čekoslovakijos. Šios veislės branduolį jis perdavė profesoriui Helmut Becker, dirbančiam Geisenheim tyrimų institute, Vokietijoje, dėl geresnių sąlygų tolimesniems tyrimams. Rondo vynuogės veislė oficialiai patvirtinti tik 1999 metais. Labai derlinga, žiemoja iki -24 C šalčio, reikia saugoti nuo pavasarinių šalnų, nes anksti pradeda vegetaciją. Uogos tamsiai sodrios mėlynos spalvos, apvalios formos ir pakankamai didelės su stora odele. Uogų kekės vidutinio dydžio, reikia laiku nuimti derlių, nes pavėlavus uogos apdžiūsta ir pradeda kristi. Lapai pakankamai dideli, storos struktūros. Vynuogė atspari netikrai miltligei ir puviniui, bet neatspari tikrąjai miltligei. Rondo vynai yra gilios, tamsiai raudonos spalvos su lengvu violetiniu atspalviu. Jie turi apibrėžtai turtingos ir mikštos išraiškos, linkę turėti daugiau pietinį charakterį. Vynuogių sulčių rūgštis pakankamai aukšta (iki 8 g/l), todėl vynai gali būti brandinami ąžuolo statinėse.Vynai trešnių, aviečių, miško uogų aromato su mėtų poskoniu, turintys gana daug gaivios rūgšties. Vieniems primena Merlot, kitiems - šiaurietiškus Pinot Noir vynuogių vynus. Apskritai, vynai yra pakankamai gerai vertinami.
    Kilmė: Zaria severa x Saint Laurent, Vokietija

  • Vynmedis „Regent"
    Regent yra hibridinė mėlyna vynuogė, sukurta 1967 metais profesoriaus habilituoto daktaro G. Alleweldt iš Geilweilerhof vynuogių veislininkystės instituto, Vokietijoje, bet tik 1995 metais buvo įregistruotas Vokietijos ir Europos vynuogių veislių klasifikatoriuje. Vokietijoje dėl savo labai aukštos kokybės klasifikuojama kaip Vitis vinifera, nors žinoma, kad ir maža dalimi, bet yra hibridinės veislės vynuogė. Net šaltame klimate išaugintų vynuogių vynai yra aukštos kokybės ir primena pietietiškus, ypač Ronos slėnio vynus. Vynuogė gana atspari šalčiui (iki -26 C) ir labai atspari ligoms, sunoksta labai anksti (Lietuvoje apie rugsėjo vidurį), derlinga, sukurta auginti šiauriniame klimate. Uogos mažos, apvalios formos, sodriai mėlynos spalvos. Vynai gerai subalansuoti, švelnių taninų, prinokusių vyšnių, slyvų, prieskonių aromato. Esant geriems metams, Regent vynas gali būti labai tamsiai sodrios raudonos spalvos su svetimu pietų klimato charakteriu, lyginama su viduržemio jūros regiono charakteriu. Mažinant derliaus kiekį, vynas gali būti brandinamas ąžuolo statinėse, todėl derliaus mažinimas yra patartinas.

 

 

 

  • Vynmedis „Festive"
    Patraukli desertinė veislė, tinkama auginti Lietuvos klimate. Intensyvaus augimo krūmas, lapai dideli, penkiakampiai su pukuota apačia. Vėlyva veislė, uogos bręsta rugsėjo pabaigoje, spalio pradžioje, kartais pramečiuoja, mėgsta saulėtas vietas ir gerai auga šalia sienelių. Kekės viedutinės arba didelės, kūgio formos, gali siekti nuo 350 iki 600g. svorio. Uogos didelės 25x20mm, svoris 5-6g., ovalios, kiek pailgos, tamsiai mėlynos spalvos, odelė labai stora. Uoga trapi, saldi, 16-17% cukraus, rūgšties 6-7g/l.

 

 

 

 

 

 

  • Vynmedis „Jurtzenka"
    Ankstyva veislė, noksta rugsėjo mėnesį. Gana sėkmingai gali būti auginama Lietuvos klimato sąlygomis, gana stipraus augumo, derlinga. Uogos originalaus skonio, jaučiamas mėtų prieskonis. Paviršius yra atsparus temperatūrai iki -25°C, uogos yra vidutinio dydžio (16-18mm), rutulio formos, šviesiai žalios spalvos, saldžios su labai stipriu aromatu. Vynmedis augdamas pasiekia 3-5m aukštį.

 

 

 

 

 

 

 

  • Vynmedis „Agat Donski"
    Ankstyva stalo vynmedžių veislė, sukurta Rusijoje. Vynuogės prinoksta rugsėjo viduryje. Savidulkė. Kekės didelės (400-600g), vidutiniškai tankios. Uogos stambios (4-5g), apvalios, tamsiai mėlynos, paprasto skonio. Krūmai augūs, labai derlingi, būtina riboti kekių kiekį. Ūgliai subręsta labai gerai. Atspari grybinėms ligoms (2,5-3 balai). Atsparumas šalčiams didelis (iki - 26 oC).